قبرس شمالی

قبرس شمالی در سمت شمالی و شرقی جزیره قبرس قرار دارد. قبرس خود جزیره‌ای در دریای مدیترانه در جنوب ترکیه است. قبرس پس از سیسیل و ساردینیا سومین جزیره در دریای مدیترانه است. پایتخت قبرس شمالی، نیکوزیای شمالی و مساحت آن برابر با 3355 کیلومترمربع است. جمعیت قبرس شمالی بر اساس آخرین سرشماری برابر با 294،906 نفر است. جالب است که بدانید واحد پول این کشور همانند کشور ترکیه لیر است.

قبرس شمالی با بیش از ۲۰۰ کیلومتر ساحل ماسه طلایی، خلیج‌‌‌ های کوچک و پنهانی که با آب‌های کریستالی دریای مدیترانه پوشانده شده‌اند، یکی از مقاصد گردشگری شگفت انگیزی است که مسافران زیادی را به سوی خود روانه می‌کند. وجود بناهای تاریخی مانند دیوار قبرس، سواحل جذاب، کازینوهای پر انرژی و صدها مورد از جاذبه های توریستی قبرس شمالی چیزی هستند که توجه هر گردشگری را به خود جلب می‌کند. قبرس شمالی در برابر تغییرات سریع و مداوم همسایۀ جنوبی خود، توانسته ظاهر تاریخی و سنتی خود را تا حد زیادی حفظ کند. محیط این منطقه به حدی آرام است که احساس می‌کنید زمان ایستاده است. چشم انداز باشکوه و بکر آن همچنین یک پناهگاه امن برای گیاهان و جانوران منحصر به فرد است و در شهرها و روستاها زندگی با آرامش کامل و بدون سر و صدا جریان دارد.
زیبایی های طبیعی قبرس شمالی بیشتر از همه در سواحل آن خلاصه شده است. همین که پا به این سواحل می گذارید دریای زلال و شن و ماسه های طلایی حسابی ذوق زده تان می کنند. مدتی از زندگی خسته کننده و روزمره فاصله بگیرید و آرام ترین خلیج های دنیا را در قبرس کشف کنید. در حالی که خورشید سوزان به قبرس شمالی لبخند می زند تن به آب بزنید و با آب های زلال مدیترانه خنک شوید. حتی اگر ویتامین دی بدنتان کم است می توانید روی آفتاب این جزیره برای بالا بردن ذخایر ویتامین دی بدنتان حساب کنید! همین که صبح می شود فعالیت های اکوتوریستی درهای خودشان را به روی شما باز می کنند تا وارد دنیای جدیدی شوید. در هنگام ظهر با خوب نیمروز انرژی دوباره ای بگیرید و خودتان را برای شبی طولانی و لذت بخش آماده کنید. در هنگام شب همراه با نسیم خنک و ملایم دریا شام اصیل قبرسی به همراه یک لیوان لیموناد بخورید.

آب و هوا و بهترین زمان سفر به قبرس شمالی

قبرس شمالی به خاطر مجاورت با دریای مدیترانه دارای آب و هوایی مدیترانه ای دارد. تابستان‌ها در این منطقه گرم و خشک است و از ماه ژوئن تا سپتامبر تقریبا باران به حداقل بارش خود می‌رسد. این زمان زمان اوج سفر به قبرس شمالی است. در مقابل، در زمستان به ویژه در ماه دسامبر و ژانویه بارش به حداکثر میزان خود می‌رسد. ژانویه و فوریه سردترین ماه‌های سال هستند. در بخش‌های مرتفع‌تر شهر کایرنیا بارش برف هم وجود دارد اما برف به ندرت روی زمین می‌نشیند. بهترین زمان برای بازدید از قبرس شمالی به عوامل متعددی بستگی دارد. این کشور به طور کلی دارای آب و هوای ایده‌آلی در طول سال است. در تابستان، در ماه های ژوئن، ژوئیه و آگوست زمان اوج سفر به قبرس شمالی است. این زمان برای استراحت، شنا، آفتاب گرفتن و شب گردی کاملا مناسب است.

تقسیمات مهم کشور قبرس شمالی

درکل جمهوری قبرس به شش ناحیه تقسیم می‌شود که ایسکله، فاماگوستا، کایرنیا، شمال نیکوزیا و بخشی از شمال لارناکا در محدوده مقبرس شمالی قرار دارند.

اطلاعات تاریخی و فرهنگی کشور قبرس شمالی

قبرس جزیره‌ای است که قدمتی 10000 ساله داردظاهر شهرهای قبرس با وجود مدرن بودن حاکی از تاریخی طول و دراز هستند. قبرس تا سال ۱۹۶۰ مستعمره بریتانیا بود و پس از آن به استقلال دست یافت. در پی اختلاف میان یونان و ترکیه، در سال 1983 بخش ترک نشین قبرس رسما با نام جمهوری ترک قبرس شمالی، اعلام استقلال کرد. مردم قبرس شمالی به زبان ترکی استانبولی صحبت میکنند ولی اکثرا انگلیسی میدانند. با وجود آزادی ادیان در قبرس شمالی دین اکثریت مردم اسلام است و اقلیت باقی مانده از دیگر ادیان به ویژه مسیحیان ارتودکس هستند. فرهنگ قبرس ترک نشین بسیار غنی و متنوع است. مردم قبرس شمالی به شدت مبادی آداب هستند و در فرهنگ خود به بزرگترها احترام ویژه‌ای می‌گذارند. مردم این کشور بسیار خوش رو و مهمان نواز هستند و با مسافران رفتار دوستانه‌ای دارند. بسیاری از آداب و رسوم آنها ترکیبی از فرهنگ‌هایی است که در طول قرن‌ها در جزیره قبرس آمده است.